Інтерв’ю з головою ВМГО “Національний Альянс”

Нещодавно молодіжна організація “Національний Альянс” сягнула свого першого ювілею, 5 років діяльності у громадсько-політичному русі України. З нагоди річниці керівник об’єднання Ігор Гузь поділився своїми спогадами та оцінкою подій, які вплинули на розвиток організації. Поряд із підбиттям підсумків досягнень організації пан Ігор також розповів про її майбутні стратегічні плани і вектори функціонування.


Ігоре Володимировичу, розкажіть, будь ласка, про головні здобутки Національного Альянсу за період його існування.

На мою думку, нашим головним здобутком є тисячі молодих людей, які пройшли через лави Національного Альянсу. Однією з основних функцій нашої організації є виховна. Неважливо скільки часу людина перебувала в об’єднанні: місяць, півроку, рік, але за цей період організація певним чином упливала на неї через вишколи, табори, різноманітні лекції про значення націоналізму в житті особи. Таким чином, якщо ці люди не зрадять ідей, що ми пропагуємо, своїм шляхом вони будуть іти згідно цих устремлінь, формувати відповідну власну життєву позицію.

Які напрямки діяльності об’єднання протягом 5 цих років хотілося б найбільше відмітити?

Перший період існування організації, 2005-2006 роки, характеризувався активною роботою у білоруській проблематиці, наприклад, втілення кампанії “Свободу Білорусі!”. Я вважаю, що це актуальна тема для українців, адже існування країни-сусіда, де панує диктатура, денаціоналізація певним чином впливає і на Україну. Тому протягом перших двох років ми дуже активно над цим працювали. Як наслідок, у нас 13 членів організації депортовано з Білорусі, я зокрема. З колегами провели 10 днів у білоруському СІЗО у квітні-травні 2005 року. Наші люди були на білоруській революції після президентських виборів. Ми втілювали багато заходів для білорусів в Україні: різноманітних таборів, акцій на підтримку білоруських опозиціонерів тощо. Також ми налагодили контакти та співпрацюємо з декількома білоруськими опозиційними організаціями (Молодий Фронт, Молодь БНФ, Правий Альянс).

Варто відмітити кампанію “Пам’ять без кордонів”, де ми відновлювали українські цвинтарі на території Польщі. Це українські етнічні землі, наприклад Холмщина, де протягом століть проживали українці.

У 2007 році постав Всеукраїнський фестиваль української альтернативної музики “Бандерштат”. Постійно розвиваючись, протягом двох останніх років, він набув абсолютно нових цікавих змістовних форм і є родзинкою нашої організації.

Також ми маємо власне громадсько-політичне видання “Правий Поступ”, яке не заангажоване політично. Діє достатньо потужний інформаційний ресурс веб-сайт Національного Альянсу (nation.org.ua). Цікаво, що в кінці 2009 року в опитуванні “Молодіжний рейтинг року”, що проводився Всеукраїнською студентською радою при Міністерстві освіти і науки України та ВМГО “Фундація регіональних ініціатив” наш сайт визнали найкращим серед молодіжних громадських організацій.

Звичайно, не можна оминути увагою вишкільну роботу Національного Альянсу. У нас є певна система вишкільних заходів, що полягає у проведенні протягом року головних 5-6 таборів, кожен із яких має свою специфіку, а саме: мандрівний табір “Доброволець”, що проходить взимку, весняна теренова гра “Звитяга”, дівочий табір “Оріяна” та “Легіонер” влітку, також осінні табори “Повстанець” і “Холодний Яр”. Таким чином, щороку сотні молодих людей фізично вишколюються, здобувають знання, зростають ідеологічно тощо.

Чи виконує ваша організація місію, яку ставить перед собою, тобто плекання еліти серед української молоді?

Важко сказати, чи ті декілька тисяч людей, які пройшли наші лави, є сьогодні елітою. Це є молоді люди, а де вони будуть через 5-10 років, чи будуть відповідати тим категоріям, життя покаже. Я, звичайно, на це надіюсь.

Але ми маємо багатьох “альянсівців” чи колишніх членів організації, котрі сьогодні активно себе реалізовують в органах місцевого самоврядування, в бізнес структурах, є молодими депутатами чи працівниками правоохоронних органів. Також є ті, хто активно працює у різних політичних партіях, і, можливо, на наступних місцевих виборах вони стануть депутатами різних місцевих рад. Це також наш здобуток, що показує наш рівень.

Який вплив справляє Національний Альянс на молодь?

Взагалі в Україні є достатньо серйозна проблема, що торкається усіх молодіжних організацій, адже сьогодні вони охоплюють лише близько 1 % молодих українців. Національний Альянс, на жаль, не є виключенням, тому буде неправильно стверджувати, що ми якось глобально впливаємо на українську молодь загалом, і вона, скажімо, дослухається до позицій нашої або подібних організацій.

А у порівнянні з іншими громадськими організаціями?

Я вважаю, що на націоналістичному фланзі молодіжного руху ми виглядаємо достойно. По-перше, ми маємо свою специфіку, адже ми як організація не підпорядковуємося і не працюємо з якоюсь політичною партією, не маємо якихось, скажімо, бонз, які нас фінансують, а займаємося самофінансуванням. По-друге, ми виникли як самостійна громадська сила після Помаранчевої революції. У нас є цікаві проекти, що відрізняються від тих, що реалізують інші праві чи просто патріотичні організації. Тому я вважаю, що ми за ці 5 років активної безперервної діяльності зарекомендували себе як достатньо потужна молодіжна структура з власною позицією.

У яких регіонах Національний Альянс діє найактивніше?

На превеликий жаль, існує певна тенденція у діяльності молодіжних громадських організацій, що полягає у відсутності постійно стабільних середовищ чи осередків. Із року в рік вони змінюються. Розумієте, молоді люди, які ще навчаються у школі чи вузах, потрапляють в організацію, певний етап активно себе проявляють, стають керівниками. Потім вони трошки згасають, адже у них з’являються й інші пріоритети: сім’я, робота тощо, але з часом знаходяться нові. Це постійно відновлюваний ритм діяльності організації в тих чи інших регіонах. На жаль, така реальність.

Щодо нас, оскільки Волинський осередок, де акумульована найбільша кількість лідерів організації, фінансові та організаційні можливості, завжди був лідируючим. Скажімо, на початку нашої діяльності, у 2005 році, була дуже потужна робота в Івано-Франківську, Рівному, Тернополі, Києві. Протягом 2008-2009 років активність нашої роботи перепрофілювалася у Житомир, Полтаву, Черкаси. Вже декілька останніх місяців активно проводиться робота в таких невеликих містечках як Дубно, Калуш, Ківерці, інших районних центрах. Також активізувалися осередки у Львові, Чернівцях, Вінниці, Чернігові.

Відомо, що організація має певні контакти за кордоном. Чи реально створити осередки чи представництва Національного Альянсу за межами України?

Реально, але це дуже важко. Ми просто йдемо на контакт із українцями в діаспорі, не ставлячи за мету створення осередків організації за кордоном. Я думаю, що треба концентруватися на громадських реаліях в Україні. Але з іншої сторони ми активно підтримаємо міжнародні стосунки з молодіжними громадськими організаціями правого спрямування у Європі. Зокрема в нас уже підписані угоди про співпрацю з такими організаціями, як: “Молодий Фронт” у Білорусі, з молодіжною організацією Ліберальної партії Молдови, яка по своїй суті є правоцентристською. Також зараз працюємо над тим, щоби у найближчий час підписати угоди з рядом інших організацій, зокрема, з “Молоддю БНФ”, з молодими консерваторами Литви партії “Союз Вітчизни” тощо. Тобто ми активно діємо у міжнародному напрямку.

Які головні плани Вашого об’єднання на наступний рік?

Перш за все на серйозному рівні провести наші заплановані вишколи, зокрема, зараз велику увагу приділяємо зимовому заходу “Доброволець”, який, будучи колись просто мандрівним таборуванням, цьогоріч змінив свою специфіку. Тепер ми вперше організовуємо зимовий змаг, де плануємо залучити більше сотні осіб, це 20-25 команд. Так само п’ята, ювілейна, теренова гра “Звитяга”, має залучити близько 500 учасників.

Очевидно, ми хочемо продовжувати фестивальну традицію, тобто реалізацію Бандерштату. Цього року він знову обов’язково запропонує щось нове. Сподіваємось, він об’єднає ще більше людей, ніж минулого року, хоча приємно відзначити, що у 2009 році протягом двох фестивальних днів на Бандерштаті побували за нашими оцінками близько 6-7 тисяч людей.

Також є ідея, що видання “Правий Поступ” із березня-квітня стартує як місячний журнал ідеологічного характеру. Проводимо переговори, працюємо над фінансовою стороною, редакція принаймні готова взяти на себе такий значно об’ємніший вантаж роботи.

Щодо міжнародної діяльності плануємо цього року відвідати місцеві вибори в Молдові та президентські вибори в Польщі. Ми постійно спостерігаємо за політичними процесами у сусідніх країнах. У найближчому майбутньому хотілося б підписати угоди з рядом громадських організацій правого спрямування Прибалтики, можливо, польських, чеських, словацьких, білоруських об’єднань.

Також лідери нашої організації активно братимуть участь у місцевих виборах. У нас багато людей у різних осередках, які працюють із певними політичними партіями і мають достатньо великий шанс пройти по їх списках до місцевих, районних, міських чи обласних рад. Можливо, десь у певних регіонах Національний Альянс спробує виставити свій блок, залучаючи до цього якісь регіональні представництва політичних партій.

Цьогоріч будемо розширювати роботу по втіленню “Пам’яті без кордонів”, яку тепер плануємо провести на території Брестської області Білорусі, північних районів Молдови, території Холмщини у Польщі.

Окрім того, варто сказати, беручи до уваги результати виборів Президента України, очевидно, політична ситуація у нас змінюється. Реалії такі, що антиукраїнські політичні сили зможуть реабілітуватися у нашій країні, тому відповідно наша позиція як націоналістичної організації теж буде змінюватися. Тобто раніше ми оцінювали Віктора Ющенка і його команду як людей близьких нам ідеологічно. Віктор Янукович, отримавши перемогу на виборах, очевидно буде вести антиукраїнську та русофільську політику, яка буде вимагати від усіх українців і, зокрема, від нашої організації “адекватної” поведінки і позиції. Таким чином, по суті ми на даний момент знаходимось в національній опозиції щодо дій Януковича.

Як тоді буде діяти Національний Альянс, якщо нова влада буде застосовувати щодо нього організації жорсткі обмеження у діяльності?

Будемо боротися, закликати до відстоювання усіх здобутків, які отримала Україна за останні 5 років, починаючи від присвоєння звання Героя України Степану Бандері, визнання указом Ющенка боротьби УПА, закінчуючи питаннями визнання геноцидом української нації Голодомору 1932-1933 років або питаннями євроатлантичного стратегічного вибору та багатьох демократичних свобод. Ми обов’язково будемо в колоні тих, хто протистоятиме спробам це змінити, і готові до політичної війни з тими, хто намагатиметься позбавити українців цих досягнень.

На Вашу думку, чи можлива у найближчому майбутньому, так би мовити, національна революція, на яку зараз багато хто сподівається?

Думаю, хоч це і песимістичні висновки, але неможлива. Адже вибори показали, що за національних кандидатів, а їх було троє: Ющенко, Тягнибок і Костенко, сумарно проголосувало близько 7 % українців. На жаль, лише 7 % наших громадян підтримують навіть не ідеологію українського націоналізму, а національне розуміння, національну позицію у політиці. Інші підтримують або проросійський політичний вектор, або вектор, який я б назвав, популістський, ліберальний, але не патріотичний, не націоналістичний, не правий. Нас чекає певна смута, так би мовити, “чорні дні”. І ми мусимо вистояти, не зламатися, повинні закликати людей опиратися будь-яким нападам і спробам знищення основ української державності, нашої незалежності тощо. Але, на жаль, говорити сьогодні про національну революцію в межах цілої держави важко.

Тоді,  яким, на Вашу думку, буде Національний Альянс через 5 років?

Бачте, яка проблема, у нас є організації, які виникали, наприклад, на початку 90-х. От я знаю, прекрасну організацію “Молодий рух”, яка об’єднувала дуже активних молодих лідерів, тисячі молодих людей. Але сьогодні це об’єднання нараховує, можливо, декілька десятків членів. Тобто дана організація сьогодні абсолютно недієздатна. Тому хотілося б все-таки, щоб Національний Альянс за наступні 5 років продовжував активно діяти і розвиватися. Яким він має бути, життя покаже. Можливо, він залишиться такою ж молодіжною організацією, якою є зараз, незалежною від якихось політичних сил. Або лідери організації будуть вважати за потрібне через 3-5 років переформатувати Національний Альянс в політичну партію, якщо це буде на часі.

Що особисто для тебе означає Національний Альянс?

Це 5 років мого життя. Протягом цього часу я щомісячно, щотижнево, щоденно тримав на пульсі організаційне життя. По суті Національний Альянс – це моя основна громадська, можливо, політична, діяльність протягом 5 років.

Як збирається організація святкувати своє 5-річчя?

На жаль, 5-річчя співпало з президентськими виборами, тому ми не робили ніяких кроків, щоб відсвяткувати ювілей. Його будемо відзначити епохальною для організації подією третім з’їздом. Хочемо провести його на дуже серйозному рівні, підсумувавши все те, що втілили. Плануємо випуск відео-фільму про Національний Альянс, можливо, відбудуться деякі зміни в стилістиці нашої організації, я маю на увазі, емблему, прапор тощо. На з’їзд запросимо лідерів ряду молодіжних громадських організацій, політичних діячів в Україні й з-за кордону. Планується затвердження офіційно з’їздом, а не тільки Радою, як було раніше, нашої програмної платформи. Я думаю, що весною ми зможемо це зробити.

Що хотілося б побажати своїм побратимам?

Бажаю всім членам Національного Альянсу одного – незламності. Як приклад я завжди наводжу Степана Бандеру. Він, сформувавшись в юності як український націоналіст, залишався ним протягом усього свого буття. Ця риса дуже важлива для тих, хто розуміє своє життя під націоналістичним ухилом, щоб не ламатися під важелем якихось життєвих перепон, матеріальних проблем та особистих потреб. Якщо таких людей, котрі не здаватимуться, сповідуватимуть націоналізм протягом усього життя, будуть тисячі, в Національному Альянсі та інших організаціях, тоді вже не буде поставати питання про втрату Незалежності України.

Національний Альянс

Залишіть коментар

Коментар *

Поля позначені червоною зірочкою * є обов’язковими для заповнення!