Інтерв’ю з адміністратором Української Вікіпедії

Цієї середи, 7 квітня 2010 року, українська Вікіпедія перегорнула нову важливу сторінку в своїй історії: була створена 200-тисячна стаття. Спеціально до цієї події Блогорідер вирішив взяти інтерв”ю в одного з адміністраторів Вікі і поговорити, що нового зараз у найвідомішій енциклопедії світу.

Tomahiv (справжнє ім’я – Мар’ян) – один з трьох користувачів української вікі, наділений статусом бюрократ, та один з 20 користувачів-адміністраторів, які й керують роботою всього нашого локального підрозділу енциклопедії.

Привіт, Маряне! Чому ви вирішили присвятити себе українській Вікіпедії? Що вплинуло на це рішення?

Про вільну енциклопедію, яку кожен може редагувати, дізнався дуже давно. Проте довгий час не мав можливості брати участь у її наповненні, позаяк не мав постійного доступу до Інтернету. Побачивши, що український сегмент потребує активних дописувачів, вирішив зареєструватися у проекті і допомогти у написанні статей. На перших порах особливо вражала відсутність статей про деякі важливі і відомі речі та поняття, наприклад про великі міста, поширені в світі мови, відомих людей тощо. Згодом Вікіпедія пригодилася у підготовці до іспитів – писавши і доповнюючи статті, водночас краще засвоював потрібну інформацію. Часто цікаво написати статтю про щойно переглянутий фільм або прочитану книжку, опрацьовуюючи джерела, дізнаєшся багато нової інформації.

Проте, найважливіше для мене – це у всьому, чим можу сприяти покращенні і наповненні української Вікіпедії, аби вона гідно виглядала на фоні інших мовних проектів. Хотілося би бачити наш проект у десятці найбільших Вікіпедій.

Чи багато часу займає адміністрування українського сегменту Вікіпедії? Які ваші основні функції? Ваша робота є виключно на громадських засадах?

Зважаючи на те, що в Українській Вікіпедії працює 20 адміністраторів та 47 патрульних, адміністрування проекту не викликає якихось особливих труднощів. Вистачає кілька хвилин аби проглянути усі редагування анонімних користувачів, відкинути усі вандальні правки, якщо такі є, переглянути увесь список спостереження – тобто зміни у статтях, за якими я спостерігаю.

У нашому розділі немає чіткого розподілу адміністративних обов’язків – кожен адміністратор бере ту частку, з якою зручно йому працювати.

Вікіпедія – проект некомерційний, “працівники” Вікіпедії – автори статей працюють виключно на громадських засадах.

Як побудована робота адміністраторів? Чи багато людей працює над вікі в Україні?

Адміністратори, на відміну від інших користувачів, мають деякі додаткові функції – вони можуть вилучати сторінки, ставити на них захист від редагування, блокувати користувачів. Згідно із офіційним правилом, “Адміністратори мають бути безсторонніми, мають відстоювати та пояснювати принципи нейтрального погляду та інші правила і засади Вікіпедії”. Зареєстрованих користувачів в українській Вікіпедії близько 65 тисяч, проте по-справжньому діяльних вського кілька сотень. Тим не менше, на сайті дозволено вносити правки анонімно. Кожного дня ми маємо кілька тисяч редагувань від незареєстрованих користувачів, які, на превеликий жаль, в більшості є шкідливими.

Які головні проблеми зараз притаманні нашій Вікі? Що потрібно, аби зробити її кращою і якіснішою?

Головна проблема нашої Вікі – це відсутність великої кількості активних дописувачів, через що наша Вікіпедія посіла друге місце за середньою кількістю статей, створених одним користувачем. Це не дуже добрий показник. Однак він зумовлений зовнішніми чинниками. По-перше, Україна досі залишається однією з найменш забезпечених інтернетом країн світу. Якщо вірити цій мапі http://news.bbc.co.uk/2/hi/technology/8552410.stm, то показник інтернет-активності жителів України був найнижчим в Європі. За два роки ситуація дещо змінилася і це стало відчутно у Вікіпедії – побільшало дописувачів з різних регіонів України. Проте й досі ця проблема залишається актуальною. По-друге, багато людей, які володіють українською мовою і змогли б якимсь чином допомогти у покращенні українського розділу, за звичкою послуговуватися російською мовою у сфері науки, дописують до російського розділу Вікіпедії. У Російській Вікіпедії величезна кількість користувачів з України, зокрема декілька адміністраторів. Багато хто пише виключно про Україну, відтак приваблюючи більшу кількість нових користувачів до російського розділу.

Є кілька сотень статей, якими ми можемо по праву пишатися – написані інформативно, нейтрально, опираючись на авторитетні джерела. У жодній енциклопедії чи довіднику ви не знайдете таких якісних статей. Проте більша частина сторінок ще потребує покращення. І тут, на правду, роботи непочатий край. Багатьом статтям бракує інформації, ілюстрацій, авторитетних джерел, нейтральної точки зору, оновлення даних. Залишається величезна кількість сторінок, які треба оформити згідно до вимог вікірозмітки. Проте у цьому й сенс Вікіпедії як відкритого вільного проекту. На початковому етапі її творення так мусить бути. Постійне редагування й оновлення інформації, поміщеній в ній, покликане у перспективі створити найбільшу, найінформативнішу, найдоступнішу та найсучаснішу енциклопедію.

Назвіть найпозитивніші на вашу думку, моменти розвитку та функціонування української Вікіпедії.

Не хотілося би як одному із дописувачів проекту особливо його хвалити, але незаперечним залишається той факт, що невеликій групі ентузіастів вдалося висести українську Вікіпедію на 16-те місце серед усіх мовних розділів і на 3-тє сере слов’янських (після польського та російського).

В загальному ж, Вікіпедія – на даний момент – найбільша україномовна енциклопедія в світі, включаючи друковані і електронні видання. Далеко неповна і недосконала, вона проте фактично, залишила далеко позаду усі інші загальні енциклопедії українською мовою, такі як Українська Радянська Енциклопедія чи Енциклопедія Українознавства.

Що треба зробити, аби українці почали більше писати у вікі?

Вікіпедія – вільний проект, що базується на добровільній основі. Автори статей не отримують якихось нагород чи премій. Тому єдине вагоме, що ми можемо реально зробити для пожвавлення українського розділу Вікіпедії – це постійно її рекламувати. Нам у цьому допомагають пошукові сервери. Чим більше буде інформації у Вікіпедії, тим більше результатів видаватимуть вони, відтак більше людей познайомляться з нею. Проте вікіпедисти повинні ще й правильно розтлумачувати правила проекту.

Ми повинні наголошувати на важливій суспільній ролі Вікіпедії, позаяк на даний момент це найбільша енциклопедія українською мовою, один із найбільш відвідуваних сайтів українського Інтернету і один із найпопулярніших проектів у світі. Як енциклопедія, Вікіпедія може стати чудовим репрезентатором набутків української культури з однієї сторони і прекрасним довідником для вивчення інших культур і народів. Як вільний інтернет-проект, доступний кожному, Вікіпедія може гуртувати навколо себе людей за зацікавленнями, уподобаннями, формуючи субспільноти на рівні вікіпроектів та порталів. Про це треба говорити українцям.

blogoreader

Залишіть коментар

Коментар *

Поля позначені червоною зірочкою * є обов’язковими для заповнення!