Оксана Лойко: “Край світу може бути навіть вдома на дивані”

Оксано, в травні на Волині відбулася всеукраїнська акція «Серце до серця». Розкажи нам як вона проходила, і які результати?

Цього року акція на Волині, як власне і по всій Україні, проводилася з 3 по 23 травня. Тобто двадцять днів вона відбувалася. Протягом цього часу ми розставили скриньки по збору благодійної допомоги майже у всіх лікарнях нашої області, школах, дошкільних навчальних закладах, в вищих навчальних закладах, церквах, деяких бізнес-структурах, супермаркетах і магазинах.

Кошти збиралася для придбання медичного обладнання, яке буде встановлене у Волинській обласній дитячій лікарні, а саме, в Центрі неанатології, тобто там, де перебувають передчасно народжені діти з різними вадами. І під час акції ми провели ряд заходів в рамках яких ми збирали кошти. Власне метою кожного заходу було зібрати максимально велику суму коштів для того аби вийти на максимальний результат і закупити якісне, дороговартісне, надійне медичне обладнання, яке слугуватиме нашій області довгі-довгі роки. Першим таким заходом 1 травня був міні-футбольний турнір в розважальному комплексі «Адреналін-сіті», участь в якому взяли як і чоловічі так і жіночі команди. Найцікавішим було те, що серед жіночих команд були представники громадських організацій, студентського самоврядування, учнівського парламенту. Дівчата, які вперше виходили на поле, виборювали собі призове місце і так само долучалися до благодійності сплачуючи внесок реєстраційний. І загальний результат, те що ми зібрали певну суму коштів та провели турнір, що оздоровив всіх фізично і морально. Другим заходом був концерт присвячений Дню матері. Він відбувся 8 травня в парку ім. Л. Українки, на якому виступили луцькі і рівненські молоді гурти. На концерті працювало більше 20 волонтерів, що збирали гроші.

До речі волонтери перед тим як виходити в місто проходили серію тренінгів, тобто абсолютно всі були навчені і знали, що то за акція і на які потреби йтимуть кошти.  Кожен волонтер мав індифікатор, документ-посвідчення. Також у них були запломбовані скриньки, яку не можна було відкривати до фіналу акції. Загалом по області в нас було близько 500 волонтерів, з них в Луцьку – десь 300 осіб.

А як проходив процес оголошення волонтерів?

Працювали з студентським самоврядуванням і учнівським парламентом м. Луцька. Телефонували і пропонували долучитися до акції. Також зверталися до громадських організацій. Найважливішим, вважаю те, що не було жодного примусу чи адміністративного тиску. Як буває коли пишуть листа на ректора: «Дайте нам 20 волонтерів». Потрібно від цього відходити, повинно все бути добровільно. Нам приємно, що зголосилася саме така кількість волонтерів. Не всі долучалися до акції на весь період. Хтось працював у себе в навчальному закладі, хтось прийшов до мами на фірму і збирав кошти, хтось зайшов в супермаркет по хліб заодно і поставив там скриньку. Тобто були різні методи.

І треба розказати про фінал акції 23 травня. Це був фінал 5-ої ювілейної Всеукраїнської акції. Хоча на Волині акція проходила вчетверте. І хочу сказати, що ми виглядаємо дуже гарно на фоні інших областей згідно сум зібраних коштів. Можна сказати займаємо лідируючі позиції.

По всій Україні відбувалися масштабні феєричні заходи. Ми хотіли скликати людей, привернути їх увагу до заходу і зібрати максимально велику суму. Що стосується міста Луцька, т оми намагалися провести заходи, що потребуватимуть незначних витрат. Тому програма фіналу складалася з малюнку на асфальті та тканині, боді-арту. Це малювали звісно діти. Вони найбільше раділи в цей день. Також ми провели акцію «Майдан добрих сердець». На Театральному майдані було намальовано велике червоне серце і кожен міг залишити свій надпис чи свій якийсь символ. Таким чином ми показали, що лучани об’єднуються в тому серці задля благодійної мети.

Який механізм збору і розподілів коштів по завершені акції?

Механізм був наступним. В день фіналу акції волонтери приносили скриньки в «Кредобанк», на рахунку якого збиралися кошти зі всієї України. Волонтери в присутності працівників банку і правоохоронних органів, а також представників фонду «Серце до серця» відкривали скриньку і передавали гроші касиру. Той їх перераховував і видавав волонтеру квитанцію.

Коли ж перерахунок коштів закінчиться, тоді Волині повернуть кошти і буде закуплено медичне обладнання.

Оксано, але для чого перераховувати гроші в Київ, якщо можна їх зібрати на Волині і купувати обладнання?

Справа в тому, що Всеукраїнський благодійний фонд «Серце до серця» має підписані угоди з фірмою, що виготовляє медичне обладнання і та фірма надає колосальні знижки. До речі, кошти деякий час лежать на депозиті в «Кредобанку», сума збільшується і після того вони повертаються на всі регіони.

А як проходила минулорічна акція? Чи є якісь великі відмінності з цьогорічною?

В 2009 акція тривала з 3 по 10 травня. Ми зібрали понад 66 тисяч гривень, а медичне обладнання закупили на 80 тисяч. Тобто фонд додав ще свої благодійні кошти.  Ми придбали офтальмологічне обладнання на якому вже працюють в обласній дитячій лікарні. Воно призначене для лікування і діагностики вад зору в дітей. І за цей період за словами лікарів на тому обладнанні вже діагностувалось і лікувалось біля 400 діток з області. Тобто ми можемо бачити результат нашої роботи. Будемо сподіватися, що цього року ми зберемо більшу суму. Поки вона невідома. Підрахунок досі триває, деякі установи й досі перераховують кошти. Коли ж вона стане відома буде скликатися лікарська рада, де будемо радитись, що купити цього року. Тоді будемо співпрацювати з медичними фірмами і купувати те обладнання, яке потрібне на Волині.

З якими проблемами доводилося стикатися під час перебігу акції?

Мабуть, найбільша проблема, це свідомість громадян, яку важко переробити і перевиховувати. Оту недовіру і зневіру населення. Оту меркантильність людей. Навіть деякі волонтери питали скільки їм заплатять за допомогу і частина організацій цікавилися: «А що нам буде з того?» і т.д. і т.д. Навіть державні службовці, які отримали наказ організувати акцію в районах, говорили: «Хто нам заплатить за неділю? Адже це наш вихідний». І коли ми спілкувалися з волонтерами після закінчення акції, вони нам висловлювали свої враження, побажання, зауваження, то вони казали, що з 10 людей, тільки 5 долучається до нас. Частина не вірять, частині просто одинаково.

Чим займався Центр ефективної комунікації останнім часом, крім акції «Серце до серця»?

В грудні 2009 року була проведена масштабна акція «Миколай про тебе не забуде». Взагалі наша організація останнім часом займається переважно благодійністю. Також була проведено 6 різних заходів етно-культурного напрямку, такі як Андріївські вечорниці, Тетянин день.

Візитною карткою ЦЕКу для багатьох є етно-фестиваль на Івана Купала? Що нас чекає цього року?

Третій раз ми будемо проводити купальський етно-фестиваль. Цьогоріч він буде 3-4 липня. Ми постійно намагалися проводити традиційно в ніч з 6 на 7, але в 2010 – це будні, і ми вирішили все провести в названих датах. Ми мусимо рахуватися з людьми, які працюють, які заняті. Сама програма мінятися не буде. Адже це свято має свої традиції і їх не можна переписати, вони залишаються тими самими. Буде плетіння вінків з магічними травами, спускання їх на воду, будемо плести символи свята – самого Купала і Марену, будуватимемо браму, яку потім спалять. Спалення символізуватиме магічне очищення від зла і сповненими хорошої енергії. Ну, і не обійдеться без нічної варти, без стрибання через багаття, і хороших українських пісень. А в день відбудуться різні ігри, конкурси, забави, спортивні змагання. Отже, запрошуємо всіх 3-4 липня в музей історії волинського села «Скансен».

Ще однією маркою ЦЕКу є Західноукраїнський форум громадських організацій. Нещодавно ми отримали прес-анонс про Форум молоді Волині, захід подібного формату. Це означає, що Західноукраїнського форуму не буде і він перетворився на Форум молоді Волині?

Ні, це будуть різні заходи. Західноукраїнський форум не помер, він житиме. Форум молоді Волині вирішили провести, бо вже багато років поспіль наші громадські організацій зі всієї Волинської області не збиралися разом і не спілкувалися. І не лише ГО, але й органи студсамоврядування, благодійні фонди і органи державної влади. В програмі відкриття форуму за участі почесних гостей: голова облдержадміністрації, його заступник з гуманітарних питань та представників управління молоді та спорту. Буде презентація громадських організацій в форматі розміщення інформації на стендах, роздачі буклетів та інших друкованих матеріалів. Будемо надіятись, що це сприятиме їх знайомству і налагодженню співпраці. Також відбудеться мультимедійна презентація. Кожен ролик триватиме близько трьох хвилин і їх більше 20, тому буде на що подивитись. Так само форум важливий в тому аспекті, що відбулася зміна влади в області і їм потрібно познайомитися з третім сектором. І з іншої сторони показати Борису Петровичу і заступнику з гуманітарних питань, що є люди, які намагаються щось робити в молодіжному громадському русі.

До речі. Як тобі спів працюється з органами державної влади? Чи є якісь перепони з їх сторони?

Як на мене, наша влада в сучасних кризових умовах на високому рівні сприяє розвитку громадського сектору. Будь-яка ідея завжди підтримувалася органами державної влади, як і при минулій владі, так і при теперішній. І це позитивна тенденція. І ще забула розповісти про те, що в програмі форуму – засідання круглого столу, де будуть розглядати три теми: «Громадські організації та їх роль у формуванні демократичного та патріотичного суспільства», «Соціальні проблеми, розвиток благодійності та меценатства» і третя тема «Студентське самоврядування в Україні і закордоном: порівняльний аналіз та вироблення шляхів співпраці». Обрали ці три теми, бо вважаємо, що вони є актуальні для Луцька і Волині. Будемо сподіватися, що цей круглий стіл не перетвориться на монотонну розповідь модераторів і доповідачів. Будуть вироблені пропозиції, що ми подамо обласній владі і представникам районів, міських рад.

В нас великі проблеми з розвитком молодіжного громадського руху в районах. Можливо, варто саме там проводити подібні форуми, а не в Луцьку, де ситуація більш-менш хороша?

Це хороша ідея, але так сталося, що ми вже затвердили Луцьк, як місце проведення форуму. І з кожного району та міста обласного значення до нас приїдуть громадські активісти і представники студсамоврядування. Познайомившись з ними, можливо ми будемо співпрацювати в подальшому впроваджувати, якісь спільні проекти.

Оксано, певно більшість своїх сил і свого часу ти віддаєш благодійній діяльності. Чому саме її ти вибрала?

В кожної людини в цьому світі є своє призначення, і дуже часто трапляється так, що немає часу, щоб сісти і подумати: «А куди ж мені піти? Чим зайнятися?». Іноді ти не помічаєш як з головою поринув в якийсь певний напрямок і достатньо якісно працюєш в ньому. Саме так сталося в мене. Не було такого моменту, коли я вирішила: «Я буду займатися благодійністю і це для мене добре». Були певні причини і обставини, коли до нас зверталися люди і просили допомогти. Наша організація не могла їм відмовити і скоро частка благодійних акцій стала найбільшою. Я щаслива, що займаюся цим, і це приносить мені задоволення. Я бачу реальний результат від своєї праці.

А де тобі вдається брати сили для такого активного життя?

Де я беру сили? А я не знаю, де я беру сили. Ну, мабуть від того, що вживаю їжу, п’ю воду. Хочеться сказати, що коли ти почав займатися громадською діяльністю і це тебе втягує, як болото засмоктує і ти не можеш звідти вирватися і тобі це подобається. Ти черпаєш натхнення, сили. Тільки через те, що ти виконуєш улюблену роботу. І як казав Григорій Сковорода: «Людина щаслива, коли робить, те що їй подобається». Це основне.

Ніколи не було бажання: все покинути і поїхати далеко, на край світу?

Я буду чесна і відверта. Після багатьох акцій мені здавалося: «Ну все! Останній раз! Більше такого не буде», але приходить наступний рік і  я розумію, що хочу зробити все знову. Насправді наша організація проводить багато цікавих заходів. Ті ж самі гаївки, етно-фестиваль «Благослови мати, весну зустрічати!», той же Купала і форум громадських організацій і багато іншого. Я розумію, що ми не можемо позбавити суспільство наших акцій через те, що ми втомилися і виснажені.

Якби ти все-таки б наважилися втекти, то куди б ти побігла?

Якби я втекла. То тільки з коханою людиною і на край світу.

А де край світу?

Край світу? Край світу може бути навіть вдома на дивані. Головне – з ким звичайно. І ще хочу зазначити, те що Центр ефективної комунікації єдина молодіжна організація Волині, яка займається популяризацією українських звичаїв та традицій. Саме молодіжна… І я вважаю, що ми справно виконуємо нашу роботу.

Ідеальний вихідний день для Оксани Лойко – це…?

Ми колись жартували в організації, що ідеальним вихідним днем був би той день, коли я потрапила на якийсь захід, де не є організатором. Де не треба ні про що думати. Це настільки приємно бути на заході до якого ти не маєш відношення. На різних акціях ти дивишся як всі розважаються, а ти забігана  і не можеш вирватися з цього організаторського кола.

Дякую за цікаву розмову.

Залишіть коментар

Коментар *

Поля позначені червоною зірочкою * є обов’язковими для заповнення!