Сергій Мартинюk: “Бандерштат – винятkовий для Уkраїни фестиваль!”

Попри усі негаразди та перепони на шляху до організації «Бандерштату», фестиваль, все-ж, відбудеться! А все завдяки цілеспрямованості та наполегливості організаторів. Складно уявити скільки сил, енергії та часу необхідно витратити на створення подібного дійства. Нині ж спілкуємося з ідейним батьком, одним із засновників фестивалю, арт-директором цьогорічного «Бандерштату» – Сергієм Мартинюком!

Сергію, нам відомо, що цього року виникло безліч труднощів під час підготовки до «Бандерштату». Цікаво, які саме і чим вони зумовлені?

Потрібно почати з того, що в Україні цього року взагалі надзвичайно складне фестивальне літо. Фестивалі, які відбулися – пройшли на досить низькому рівні (за винятком «Форт Місії»). Я маю на увазі кількість відвідувачів та програмну насиченість. Інша частина заходів були відмінені, через те, що немає належного фінансування. Є фестивалі, які були недозволені владою. Приміром, «Київська Русь» – теж патріотичний фест, який був силою заборонений. Фактично, «Бандерштат» – винятковий для усієї країни фестиваль за своєю ідейною насиченістю. Тобто ми не лише пропагуємо патріотизм, а концентруємо свою увагу на конкретній особистості. Зрозуміло, ми передбачали, що зміна влади справлятиме на нас негативний тиск, але відчувши на собі ми зрозуміли наскільки все серйозно. Не зважаючи на те, що наш захід прописаний в програмі національно-патріотичного виховання молоді в області, фінансувати його влада не збиралася. Більше того, наприкінці червня на сесії Волинської обласної Ради депутат Ігор Гузь висовував питання з цього приводу, більшість проголосувала за надання коштів «Бандерштату». Проте, згодом керівники відверто показували, що жодної підтримки від них ми не дочекаємось. Тим не менше, навіть зараз питання з фінансуванням залишається відкритим, тому ми шукаємо альтернативні джерела підтримки. Усе це дозволяє сказати, що як би влада не ставила палки у колеса, фестиваль у будь-якому випадку відбудеться!

Дивлячись на географію проведення фестивалю, «Бандерштат» побував у Луцьку, в Гаразжді, а тепер переїжджає до Рокинь. З чим пов’язане таке переселення?

На це завжди були технічні причини. Коли фестиваль задумувався, ми хотіли його проводити в природних умовах. Готуючись до першого «Бандерштату» у нас було досить мало часу на пошук постійного місця, можливо тому ми на ньому не втримуємось! З Гаразджою не склалось, бо цього року дитячий табір там функціонуватиме до завершення літа, саме тому ми підшукали оптимальне місце у смт. Рокині. Там усе проходитиме на території музею сільського господарства Волині, атмосфера дуже близька «Бандерштату».

Гучне питання також навколо програми цьогорічного фесту. Зрозуміло, що сенсаційних зірок запросити не вдалося. Як ви намагалися знайти вихід з цієї ситуації?

Фішкою «Бандерштату-2010» будуть інтелектуальні гутірки-дискусії із гостями. Серед них, зокрема, Олесь Доній (голова мистецького об’єднання «Остання барикада», організатор «Махно Фест»), Вахтанг Кіпіані (відомий український журналіст, громадський діяч), Олена Білозерська (українська журналістка, поетеса та фотограф), Богдан Логвиненко (інтернет- та громадський діяч). Ведуться перемовини ще з рядом цікавих людей.

Цього року, окрім волонтерів та державної служби охорони, безпекою на фестивалі займатимуться ще й справжні козаки! Як виникла ідея їх найняти?

Ми їх, насправді, не наймали. Річ у тім, що директор заповіднику, пан Середюк, займається розвитком козацького руху на Волині. Тому він люб’язно надає нам допомогу і у цьому. Зокрема, козаки слідкуватимуть за відсутністю алкоголю на фестивалі. Думаю, що нагайок там не буде, але те, що це істотно зменшить бажання випити у відвідувачів фесту – це точно! До слова, на «Бандерштаті» відбудуться показові виступи та майстер-класи козаків, що дасть змогу усім бажаючим не лише подивитися, а й повчитися козацькому мистецтву.

А що зможуть переглянути кінолюбителі на нічних показах?

Окрім фільму Вахтанга Кіпіані буде демонструватися фільм про дивізію «Галичина», та ще один документальний фільм про Степана Бандеру. Тобто будуть нові фільми.

З приводу музичної програми фестивалю, що цікавого можна буде послухати відвідувачам «Бандерштату»?

Найцікавіші, мабуть, хед-лайнери – «Роллікс» та «Тінь сонця». Ці гурти, до речі, залюбки погодились грати у нас на фестивалі. Також нас порадує своєю присутністю білоруський репер Vinsent, який у себе на Батьківщині за рік творчої діяльності встиг показати свою чітку громадську позицію. Серед інших я хотів би виділити також гурт «Безодня» з Хмельницького. Хлопці грають дуже якісну та потужну музику, думаю, вона прийде до смаку відвідувачам фестивалю. Також оригінальний гурт Eтно XL – на жаль, рідко з’являються у Луцьку, проте «Бандерштат» буде хорошою нагодою оцінити їх творчість лучанам. Ну, звісно, хотів би виділити ще один гурт з Луцька…з назвою цікавого кольору…але не буду:)! (Сміється – авт.)

Думаю, що усі ітак зрозуміли, що на «Бандерштаті» цього року буде надзвичайно пізнавально, весело та корисно. Отож, Тобі побажаю вдалого проведення фестивалю, а усіх інших ще раз запрошуємо на «Бандерштат-2010». Не проґавте найцікавішого!

Анастасія Передрій

(особлива подяка Андрію Зубенку, радіо СіД FM)

Залишіть коментар

Коментар *

Поля позначені червоною зірочкою * є обов’язковими для заповнення!