Ігор Дмитришин: «Ми закликаємо молодь до співпраці»

Ігор Дмитришин – заступник начальника управління у справах сім’ї, молоді та спорту облдержадміністрації. Про діяльність управління, конкурси проектів громадських організацій, зміни в українській владі та про зв’язок молоді з різними видами діяльності спілкуємось з державним службовцем.

Розкажіть про цьогорічний конкурс проектів програм громадських організацій.

Цього року крім традиційного конкурсу проектів програм ми будемо проводити конкурс соціального замовлення і вперше в Україні конкурс проектів органів студентського самоврядування. Також продовжить свою роботу Молодіжний центр праці та центр національно-патріотичного виховання молоді.

Чим викликаний такий поділ конкурсу?

Фінансування на конкурс збільшено. На 100 тисяч в порівнянні з минулим роком. Зараз ми профінансовані на рівні докризового 2008 року. Така форма конкурсу сприятиме більш ефективному використанню коштів. Ми хочемо їх спрямувати на вирішення соціальних питань. В нас є громадські організації, які надають відповідні послуги. Раніше вони були менш задіяні. Таким чином буде збільшено фінансування на вирішення таких проблем як молодіжне безробіття, протидія поширенню ВІЛ/СНІДу, допомога молодим інвалідам, профілактика наркоманії та інших.

Були проблеми з тим як фінансувати органи студентського самоврядування, бо вони не є юридичними особами. Але зараз відповідний законний механізм знайдено. У них є багато цікавих ідей, але не всі члени ОСС вступають в громадські організації. Тим більше у Студентську раду при голові облдержадміністрації прийшли нові люди, і вони активно долучають низові студради до цього конкурсу.

Також варто сказати, що цього року в конкурсній комісії немає голів чи членів громадських організацій, які подають проекти на участь в конкурсі. Таким чином, ми маємо незаангажовану та незалежну конкурсну комісію.

Ви більш як 4 роки працюєте в управлінні у справах сім’ї, молоді спорту. Як би Ви оцінили розвиток громадського руху в області?

Важко сказати чи він прогресував чи регресував. Якщо говорити про соціологічні дослідження, то 3-4 % молоді є членами молодіжних ГО, а знають про них десь до 30%. Це середня статистика по Україні.

Розумієте, громадські організації – це середовище, що постійно змінюється. Одні лідери чи активісти відходять від діяльності, і організація зникає, або ж їх замінюють інші, і тоді вона змінює напрямок діяльності. Постійно з’являються нові структури, що не дають стояти на місці ветеранам.

Громадський рух – це не місце для людей, що хочуть заробити гроші. І такі люди є. Але й багато є дійсно альтруїстів, які безкоштовно працюють заради суспільства. Управління всіма силами їм допомагає.

Чи проводяться аналогічні конкурси в районах та містах обласного значення?

Проводила раніше Луцька міська рада, але цього року вони відмовилися від конкурсу, бо мають борги ще за минулі роки. Цього року їм виділили кошти на проведення відділом  таких заходів як День молоді та ряд інших. Також минулого року був підписаний Меморандум між міською радою та фондом «Відродження» про те, що рада виділяє 200 тисяч і фонд таку ж суму для спільної підтримки проектів громадських організацій. Але жодна з сторін коштів не виділила, тому проект не був реалізований.

Зараз ми хочемо підписати такий меморандум. Проводимо погодження з обласною радою і державною адміністрацією. А потім будемо домовлятися з фондом «Відродження». Якщо вони виділять додаткові кошти, то проведемо ще один конкурс.

А в районах ситуація складна. Бюджети дотаційні. Коштів мало та й ГО не так багато.

Останнім часом держава змінила політичний курс. Чи не відчуваєте Ви в своїй роботі якийсь тиск? Ніякі вказівки з Києва не приходять?

Ні, тиску немає. В моїй роботі за останній рік нічого не змінилося. Була проблема з фінансуванням фестивалю «Сурми звитяги», але ми змогли все зробити і відправили кращих виконавців з області на фінал до Львова. На гала-концерті виступатиме наш квартет з міста Рожище.

Як Ви оцінюєте об’єднання міністерств освіти та науки і молоді та спорту?

Взагалі, до цього питання треба підходити глибше. Проводиться адміністративна реформа. Проводиться скорочення управлінського апарату. До цього треба було приступити ще 20 років тому. Владна вертикаль в галузі молодіжної політики та спорту схожа на конус, який перевернутий вершиною до низу. У нас в районах питаннями спорту і молоді займаються 2 людини. В нашому управлінні 3 людини займається спортом і 5 молоддю, сім’єю та оздоровленням дітей. В той час як в міністерстві департаментів 12 чи 14. І можна тільки уявити які штати в кожному з них. Виникає питання – що вони роблять?

В цілому світі, вертикаль влади це як трикутник з основою донизу. Найбільше службовців у них на низовому рівні. Більшість питань можна вирішити на рівні який відповідає нашій сільській раді (наприклад гміна в Польщі, муніципалітет в Швеції). Але головне, щоб це була дійсно реформа, а не просте скорочення.

А про ефективність об’єднання ще рано говорити. Поки процес лише розпочався. Якщо буде все так як про це говорилося: коли буде одна ланка, що управляє (наприклад управління молоді), а друга – надає послуги (центр соціальних служб для сім’ї, молоді та спорту, центр соціально-психологічної допомоги, центр матері і дитини). Це було б нормально. Але нічого спільного між спортом і освітою в плані державного управління нема, так само як і по великому рахунку між молоддю і спортом.

Як Вам вдається поєднувати активне робоче життя з сім’єю?

Вдається. Коли починав працювати було важче. Виникало багато питань. Доводилося брати багато документів додому читати, проводилася маса заходів на яких я намагався бути. Тому суботи і неділі не було, особливо літом. Зараз вже набрався досвіду. Стало легше розподіляти робочий час, і відповідно часу на родину більше.

Ви заступник начальника управління сім’ї, молоді та спорту. Як у Вашому житті поєднуються ці поняття?

З молоддю по роботі працюю щоденно. Спортом цікавлюся і займаюся. По суботах граю в міні-футбол з своїми друзями. Веду здоровий спосіб життя. Влітку намагаюся відпочити. Не є професійним спортсменом. Займався свого часу дзюдо та футболом.

Що можете побажати нашій молоді?

Більше долучатися до громадського життя. Ми намагаємося створити для них всі можливості.

Розмовляли Анатолій Котлюк та Анастасія Передрій

Залишіть коментар

Коментар *

Поля позначені червоною зірочкою * є обов’язковими для заповнення!