Учасники “Маршу здорової молоді”: “Тут не було ні рознарядки, ні примусу”

Усе частіше в центрі Луцька відбуваються молодіжні акції, що пропагують здоровий спосіб життя. До Дня незалежності були приурочені велопробіг, Міжнародний легкоатлетичний пробіг під патронатом голови облдержадміністрації, а нещодавно «Марш здорової молоді» організувала громадська організація «Національний Альянс». Чи й справді у молодіжному середовищі духовне й фізичне здоров’я стає пріоритетом? Про це бесідуємо з учасниками Маршу – студентом Луцького гуманітарного університету Богданом Бальбузою, студентками Волинського національного університету Іриною Гладун та Тетяною Ланевич

-Одна справа – вигукувати гасла, інша – дотримуватися здорового способу життя на ділі. Після флеш-мобу із спалюванням макетів цигарок і пляшок зі спиртним учасники акції не пішли на пиво?

     Ірина: – У Марші, окрім членів «Національного Альянсу», який ми представляємо, брали участь й інші молодіжні громадські організації – «Волиньбаскет», «Пласт», «Українська народна молодь», зрештою, всі бажаючі. Тут не було ні рознарядки, ні примусу, тому прийшли ті люди, які свідомо вирішили протистояти поширенню алкоголізму, наркоманії та тютюнопаління серед молоді. Тому не думаю, що акцію вони завершили пивом. У нас у «Національному Альянсі» турбота про духовне й фізичне здоров’я є для всіх головною вимогою. Особисто я без спиртного й сигарет обходжусь все життя. Люблю спорт, а от правил здорового харчування, правда, дотримуватися не завжди вдається.
Богдан: - Багато залежить від середовища, в якому ти знаходишся. Як і більшість хлопців, я ще у школі почав курити. Мама – на заробітках, зайнятись після уроків нема чим, а ще – хотілось виглядати дорослішим. Коли прийшов на перший курс, то вже так курив, що пачки сигарет на день було мало. Але з’явилось нове оточення, люди, з якими було цікаво, які займалися спортом, сповідували ті ідеї, які мені близькі. Почав брати участь у «вишколах», які проводяться у «Національному Альянсі», і зрозумів, що треба кидати курити. Від цигарок з’являється задишка під час фізичних навантажень, кашель. Можна сказати, що спорт допоміг мені позбутися шкідливих звичок. Коли ми проводимо таборування, то у нас для всіх строге табу на спиртне і цигарки.
Тетяна: – Свідомої молоді є багато. Колись, пригадую, я теж у цьому сумнівалася. Якось у Центральному парку почула проповідь пастора однієї з протестантських церков, який казав, що у їхньої молоді є велика перевага – вона не п’є, не курить, створює здорові, міцні сім’ї. Подумалося: невже тільки серед віруючих треба шукати прихильників здорового способу життя? А потім пощастило познайомитися з багатьма національно свідомими хлопцями й дівчатами, які вміють жити цікаво і гарно без будь-якого «допінгу».

     - А якби припав до серця хлопець зі шкідливими звичками?
Тетяна:
– На щастя, мій хлопець з тих, хто не п’є і не палить. Але якби таке трапилося, то, певно, спробувала б його вилікувати. Не маю на увазі, що шукала б цілителів чи знахарів. Намагалася б зацікавити чимось корисним, залучити до участі в нашій громадській організації, де горілка й цигарки – не в пошані.
Богдан: – Уже на моїй пам’яті в нашій організації було чотири весілля. З 2005 року до участі в наших заходах було залучено кілька тисяч молодих людей. Нехай не всі з них на сто відсотків стали на бік тверезого і вільного від тютюну й наркотиків життя, але для більшості все ж то був привід переглянути цінності. Учора, наприклад, ми закликали молодь, яка брала участь у Марші, здати кров для хворих дітей. От зараз йдемо зі станції переливання крові, а перед нами уже більш як двадцять наших однодумців там побувало.

     - Але вийдімо за поріг університету – побачимо десятки дівчат-студенток, які палять, у барах – усі місця зайняті, а в підворіттях – підлітки чаркують. І про молодіжні рухи й марші вони не чули.
Ірина:
– Хоч існує багато різних молодіжних громадських організацій, але вони об’єднують невелику кількість молоді, «замкнені у собі». Ми у «Національному Альянсі» шукаємо такі форми роботи, які б охоплювали всіх бажаючих приєднатися. Наприклад, проводимо табори. Через кілька днів, з 29 вересня по 2 жовтня, у лісі в Ківерцівському районі розгорнемо табір «Повстанець», взяти участь в якому зможуть старшокласники, студенти.
Богдан: - Навесні уже традиційним став табір «Звитяга», теж відкритий для всіх. Змагання, лекції, гутірки, пісні біля вогнища – усе це подобається молодим. А для членів нашої організації проводяться серйозніші випробування у таборах «Легіонер», «Доброволець», де більше уваги приділяється підготовці до служби в українському війську, військово-патріотичному вихованню. Наприклад, у лютому я брав участь у таборуванні на Рівненщині, присвяченому Климу Савуру. Змагалося кілька команд. Сніги, болота, екстремальні умови. За день долали до півсотні кілометрів у повному спорядженні. У листопаді плануємо мандрівний табір по Холодному Яру.
Тетяна: – Дівчата мають можливість випробувати себе в таборі «Оріяна». Самі ставимо намети, приносимо все необхідне, проводимо заняття з рукопашного бою, різні змагання.

     - «Марш здорової молоді» завершився на Київському майдані під вікнами облдержадміністрації й обласної ради. З чим ви зверталися до влади?
Богдан:
– Ми передали лист, в якому йшлося про необхідність створення кращих умов для занять фізкультурою і спортом. Це і реконструкція спортмайданчиків, і облаштування велосипедних доріжок. Не менш важливою є заборона реклами тютюну та алкоголю. Усі вже звикли, що, наприклад, футбол супроводжує реклама пива, виник стереотип: без пива нема футболу. Є на папері закони, рішення, які забороняють насаджувати людям шкідливі звички, але насправді їх не дотримуються. А потім дивуються, чому Україна лідирує у світі за рівнем підліткового алкоголізму. Тому ми й закликаємо владу стати на бік тих, хто вважає горілку й цигарки найбільшими ворогами молоді.

Галина СВІТЛІКОВСЬКА

НЕЗАЛЕЖНА ГРОМАДСЬКО-ПОЛІТИЧНА ГАЗЕТА “ВОЛИНЬ”

Залишіть коментар

Коментар *

Поля позначені червоною зірочкою * є обов’язковими для заповнення!