Автостоп – це щось більше, ніж просто спосіб подорожування

АвтостопАвтостоп (hitchhiking англійською) – спосіб пересування, що полягає у використанні попутного транспорту, найчастіше автомобілів.

Вважається, що водій отримує взамін на добровільну допомогу автостопникові спілкування з цікавою людиною та корисний обмін інформацією (а не грошова винагорода), пише Рulse.org.ua.

Найпоширенішим сигналом автостопника є піднятий вгору великий палець.

До автостопу у різних країнах ставляться по-різному: десь зупинити машину надзвичайно легко (Грузія, Турція), десь важче (Іспанія), а у деяких країнах він заборонений взагалі. В Україні такий спосіб пересування тільки розвивається, не всі водії ще розуміють, що це. Традиційно вважається, що автостоп у західних регіонах легше, ніж в центральних та східних.  А я спробую з власного досвіду та досвіду моїх друзів переконати тебе, чому варто уже зараз спробувати подорожувати автостопом.

Можливість бюджетної подорожі. Неодноразово чула від однолітків щось на кшталт: «Я не можу нікуди їздити, у мене немає грошей». Найчастіше значну частину витрат займає дорога. Але автостоп вам не коштуватиме нічого, окрім витрачених сил, часу та  отриманих вражень, а на їжі та житлі теж можна зекономити (про це в інших матеріалах). Головне визначити, що важливіше: повноцінний комфорт чи новий досвід та враження.

Подолання стереотипів. Уже після першого стопу ти зрозумієш, що не кожен водій має погані наміри, не кожен  маніяк чи злодій (хоча такі теж можуть траплятися, але рідко); не кожен далекобійник – «недалека» та безкультурна людина. У Турції для мене справжнім відкриттям стали мешканці цієї країни. До цього про турків я чула здебільшого щось не дуже хороше, але була приємно здивована їх щирістю, відкритістю та гостинністю.

Нові цікаві знайомства. Хто знає, кого ти зустрінеш в дорозі? Мій знайомий якось застопив чоловіка Руслани Писанки, причому дізнався про це у розмові абсолютно випадково. Бізнесмен, архітектор, логіст чи просто далекобійник – у будь-якому випадку вони зможуть розповісти багато цікавого, а іноді (якщо ви встигли добре роззнайомитися) про всяк випадок можна навіть обмінятися контактами. А вони іноді бувають дуже корисні.

Розширення світогляду. Коли подорожуєш автостопом, у розмові можна дізнатись дуже багато: про ті чи інші професії, способи життя, культуру, звичаї, вивчити нові слова, якщо їздиш закордоном. Можливо, ці знання й ніколи тобі не знадобляться, але ніколи не знаєш, які ситуації підкине тобі доля.

Okolice monastyru Zahesi-Jvari, Karsani, Zahesi-Jvari MonasteryНадзвичайні краєвиди. Під час поїздки поїздом чи автобусом ми досить часто втрачаємо нагоду роздивитися мальовничі пейзажі, що простягаються обабіч траси. У Грузії нам кілька водіїв не тільки розповідали про місцини поряд з дорогою, а й зупиняли машину, даючи нам можливість зробити кілька крутих фотографій. Хіба був би у вас такий шанс в автобусі? Навряд.

Пригоди. Коли ще, як не у молоді роки, наважуватися на авантюри, бажати подорожей, приймати карколомні рішення? Під час планування свого першого закордонного стопу до Грузії, я навіть подумати не могла, що перетну кордон із Турцією, а потім мій друг вмовить мене проїхати за 20 годин ще 1000 км, щоб потрапити до надзвичайного Стамбулу! І ще було надзвичайно багато пригод, котрі весело та приємно згадувати, і про які можна буде розказати дітям врешті-решт. Це також можливість відчути більшу самостійність (якщо раптом ти її ще не відчув). Поки ти необтяжений життєвими умовами, чого б не використати своє життя наповну?

Проте, збираючись у мандрівку, слід пам`ятати прості правила:

Першочергово стоїть питання безпеки. Тому раджу дівчатам не ризикувати та не стопити поодинці. Звичайно, є багато історій відчайдушних мандрівниць, але не всі вони мають гарне закінчення. Тому все ж краще не ризикувати. Найкраще поєднання: хлопчик + дівчинка. Якщо взагалі без варіантів, то «дівчинка + дівчинка» теж підійде. Двом хлопцям, за досвідом багатьох, буває важкувато стопити. Про заходи безпеки (тримати поруч кастет або газовий балончик) питання спірне. Як каже одна моя добра знайома: «Світ розумний, і якщо ти береш з собою речі, то вони тобі знадобляться». Це стосується і таких «безпекових» засобів. Також дівчатам слід уникнути коротких шортів або кофтинок з вирізом в одязі, щоб не справдити про себе оманливе враження.

Довіряйте своїй інтуїції. Якщо водій та/або пасажири машини, що зупинилися, викликають у вас пересторогу, спитайте про місто в іншому напрямку, зробіть вигляд, що помилилися. Але таке буває доволі рідко, і іноді неприязні на перший погляд водії насправді виявляються добрими людьми та цікавими співрозмовниками. Та все ж надто наївними бути теж не варто.

КартаПрокладайте маршрут подорожі.Вірогідність того, що ви одразу застопите машину до пункту призначення, не дуже висока, тож треба знати, через які населені пункти ви маєте їхати, аби дістатися до місця по «відрізках». Також обирайте шляхи «від центру до центру».

Уважно обирайте місце для автостопу.Найкраще стопити на виїзді з міста біля автозаправок, за перехрестями або будь-чим, що змушує водія знизити швидкість. Також бажано, щоб поруч з вами було узбіччя, на якому буде легко зупинитися, навіть якщо автомобіль трохи проїде вперед. Дивіться навколо себе, щоб поряд з вами не було, наприклад, знаку заборони зупинки. Уникайте схилів та ставайте за автомобільними розв’язками. Намагайтеся мислити з позиції водія, чи зручно йому б було зупинитися саме тут і чи помітить він вас взагалі.

Бажано не залишатися на дорозі вночі: менше шансів, що вас помітять, але більше шансів для дивних та не дуже приємних історій.

Не всі знають, що таке автостоп. Тому іноді все ж краще проговорити перед поїздкою

Пам’ятайте: ви платите водієві своїми розмовами. Зазвичай водії підбирають мандрівників, щоб не було нудно, отже намагайтеся бути розважливими, відкритими та позитивно налаштованими. Можна заготувати кілька тем або питань, з яких можна буде розвинути обговорення. Приміром, я зазвичай питаю водіїв, як часто вони зупиняють машину автостопщикам, які країни вони відвідали. Проте є заборонені теми: родина, гроші, політика, вантаж (якщо це фура). Не варто підіймати ці питання, тільки якщо водій сам не заговорить про них. Також намагайтеся не сперечатися, краще просто вислухайте. Будьте чемними і даруйте гарний настрій.

Звісно, автостоп має і ряд недоліків. Перш за все, це виснажливо. Діставатися до пункту призначення стопом іноді значно довше, ніж, наприклад, залізничним транспортом або автобусом. Також з піднятим догори великим пальцем на трасі можна простояти не одну годину, а деколи машина зупиняється за кілька хвилин. Все залежить від пори року, часу доби, місцевості, місця стопу, того, як вас сприймають водії, та везіння. Так-так, інколи інакшої причини, як везіння або ж навпаки, і не придумаєш! І, якби там не було, певною мірою це ризик. Але ж ризик може бути всюди, чи не так?

Усі стопери в один голос кажуть, що автостоп – це більше, ніж засіб пересування для бюджетних подорожей. Це спосіб світосприйняття і стан душі, філософія і можливість краще пізнати світ…

Починайте відкривати спочатку власну країну. Повірте, у нас є багато чого, що варте вашої уваги. Чудові краєвиди, відкриті та щирі люди, захоплююча архітектура – гадаю, цього достатньо, щоб прагнути відвідати якомога більше українських місцин та побачити красу на власні очі. Про автостоп закордоном читайте у наступних матеріалах.

Отож, мерщій! Не вагайтесь, покидайте свою зону комфорту та прямуйте назустріч новим відкриттям!

Надія Гранкіна

Залишіть коментар

Коментар *

Поля позначені червоною зірочкою * є обов’язковими для заповнення!